piątek, 20 lipca 2012

Etap 9.


Etap 9.
Olsztynek – Gietrzwałd / 30,0 km


Którędy? 
Olsztynek opuszczamy kierując się na północ. Mijamy po lewej park etnograficzny i idziemy ulicą Leśną, dalej wiaduktem (16.07.2012 w budowie) przez las. Po przejściu 2.4 km skręcamy w prawo i dochodzimy do drogi asfaltowej. Skręcamy w lewo, aby po kilkudziesięciu metrach odbić w prawo na drogę leśną. Droga prowadzi nas przez las przez 5.1 km aż do miejscowości Cichodrąd, gdzie skręcamy w lewo w kierunku wsi Zezuty. Idąc dalej około 2.0 km w kierunku zachodnim dochodzimy na skraj lasu (dalej prosto wieś Gębiny). Tutaj skręcamy w prawo w mało uczęszczaną drogę leśną, która po kilkudziesięciu metrach jest już bardziej „przejezdna”. W tym miejscu należy zachować ostrożność, gdyż mapa topograficzna sugeruje drogę w lewo na skos, której w rzeczywistości nie ma. Droga leśna rozwidla się wprawdzie po 0.6 km, lecz na prawo w kierunku północno-zachodnim. My idziemy dalej kolejne 0.5 km i dochodzimy do stosunkowo szerokiej drogi, gdzie skręcamy w lewo. Tym razem zachowujemy szczególną ostrożność, ponieważ już po 0.4 km odbijamy pod kątem 45 stopni w prawo w leśną drogę, która dalej znów się rozwidla. Na rozwidleniu kierujemy się na lewo. Droga skręca dalej łukiem w lewo a następnie w prawo. Tutaj ilość dróg mnoży się! Uwaga! Bierzemy skrajnie lewą drogę mijając po lewej ręce wykarczowaną część lasu. Po 0.7 km skręcamy w prawo. Droga dalej skręca w lewo i prowadzi nas do mostu na rzece Pasłęka, gdzie królują bobry! Idąc dalej w górę około 1.0 km mamy możliwość skrócenia sobie nieco dystansu, skręcając w lewo (na mapie tej drogi nie oznaczono). Po około 2.4 km dochodzimy do leśniczówki (Nadleśnictwo Jagięłek), za którą skręcamy w prawo w kierunku malowniczej wsi Pęglity. Mijamy wieś i po 1.0 km dochodzimy do wsi Łajsy. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w drogę asfaltowej, która doprowadzi nas do celu pielgrzymki, łącznie 3.4 km do Gietrzwałdu.


Co warto?  
Wychodząc z Olsztynka, koło miejscowości Jagielek, po lewej stronie znajduje się cmentarz poległych w wojnie 1914-1918; Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej; w Gietrzwałdzie warto wybrać się na obiad lub kolację do Karczmy Warmińskiej, które znajduje przy ul. Kościelnej 1 – jest to znakomita, choć nie tania, alternatywa dla stołówki w domu pielgrzyma lub baru naprzeciwko.

Gdzie przenocować?  
W Gietrzwałdzie: Dom Pielgrzyma, tel. 895 123 102 – dobrze jest zarezerwować miejsce wcześniej; Agroturystyka Plattówka, Gietrzwałd 45, tel. 896  472 082; Agroturystyka Ostoja, Gietrzwałd 86, tel. 895 131 242; Agroturystyka Kozi Dwór, Gietrzwałd 107, tel. 895 123 456.

A teraz można już zapalić fajkę !

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz