piątek, 20 lipca 2012

Etap 8.


Etap 8.
Jabłonka – Olsztynek / 33,0 km


Którędy?  
Wychodzimy z Jabłonki żółtym szlakiem na zachód w kierunku lasu. Po 3.0 km dochodzimy do leśnego skrzyżowania. W tym miejscu mapa topograficzna „sugeruje” obejście dużym łukiem w lewo. Należy to zignorować i iść dalej prosto, aby po 0.5 km pójść w lewo na rozwidleniu. Następnie mijamy dwa leśne skrzyżowania i łącznie po 0.6 km skręcamy w prawo w dość szeroką drogę leśną oznaczoną na mapie topograficznej kolorem białym. Idąc dalej dochodzimy do znaku drogowego [Breźno Łyńskie 0,2]. Tutaj istnieje możliwość wypożyczenia kajaku – niestety wypożyczalnia nie transportuje kajaków, dlatego opcja przepłynięcia części dystansu wodą, tj. rzeką Łyną przez jeź. Kiernóż Mały/Wielki do miejscowości Kurki, nie jest możliwa. Tak więc pozostaje nam przebyć dystans 3.3 km do Kurek pieszo. W Kurkach wchodzimy – na krótko – na drogę 58 (14.07.2012 - tutaj most na rzece Łyna w przebudowie), aby po 0.4 km skręcić w prawo na Ząbie - przed znakiem drogowym bierzemy rozwidlenie w lewo i po 0.2 km znów skręcamy w lewo w drogę leśną. Stąd dzieli nas już tylko 3.2 km drogi do kościoła pokrzyżackiego w Orzechowie. Nie warto skracać drogi na około 0.5 metrów przed skrętem w lewo, rezygnując tym samym z czekających na nas atrakcji. Idziemy zatem dalej, skręcamy w lewo i po 0.15 km znów w lewo. Dochodzimy do kapliczki znajdującej się na skrzyżowaniu „naszej” i polej drogi, która prowadzi do kościoła. Opuszczamy Orzechowo, zostawiając za sobą kościół, mijamy leśniczówkę i kierujemy się pod górkę na drogę leśną do miejscowości Swaderki – łącznie 2.5 km. Tutaj znów wchodzimy na drogę 58 na lewo w kierunku południowym i po 0.6 km skręcamy w prawo, na parking, na którym lokalni sprzedawcy oferują swoje produkty. Po lewej znajduje się smażalnia ryb. My przechodzimy przez bramkę, mijamy rybne stawy hodowlane, dawny młyn, rzekę Marózka i idziemy lekko pod górę w kierunku lasu. Droga prowadzi nas prosto przez około 1.4 km. Dalej wychodzimy na polną drogę, która prowadzi do miejscowości Nadrowo. Po przejściu 2.7 km dochodzimy do drogi asfaltowej, skręcamy w prawo i idziemy dalej 8.2 km dość malowniczą drogą, mijając Lutynowo, do Olsztynka.  

Co warto?  
Wprawdzie przepłynięcie części dystansu z Brzeźna nie jest możliwe, warto jednak wcześniej zatelefonować do wypożyczalni „full sport” (Andrzej Filipiak, tel. 501 469 663) i rozważyć możliwość przepłynięcia części dystansu rzeką Marózka z Kurek do jeź. Maróz i/lub dalej na południe do miejscowości Maróz. Niewątpliwą atrakcją w środku lasu jest rzymskokatolicki kościół pokrzyżacki pod weź. Jana Chrzciciela w Orzechowie, jest on wprawdzie zamknięty w dni powszednie, lecz w każdą niedzielę o 11:00 można uczestniczyć we mszy świętej. W Swaderkach (dokładniej: 0.6 km na południe) warto skorzystać z okazji i posilić się świeżo złowioną smażoną lub wędzoną rybą z tutejszych stawów. W Olsztynku:  średniowieczny zamek, który w swej pierwszej formie wzniesiono w XIV wieku; neogotycki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa konsekrowany w obecnej formie architektonicznej w 1888 roku; dawny kościół ewangelicko-augsburski zbudowany pierwotnie około 1350 roku – obecnie znajduje się tutaj salon wystawowy Muzeum Budownictwa Ludowego; bezwzględnym hitem Olsztynka jest park etnograficzny przy ul. Leśnej 23 – jest to główny powód, dla którego należy zatrzymać się w Olsztynku. W Olsztynku warto także pójść na obiad lub kolację do restauracji z Zielonym Piecem przy ul. Floriana 1 – bardzo bogate menu, wspaniale przyrządzone i podane jedzenie za „warszawską” cenę.


Gdzie przenocować? 
Maróz: Biały Dworek, Maróz 16, tel. 895 190 619; Syrenka Ośrodek Wypoczynkowy, Maróz 5, tel. 895 139 215. Olsztynek: Tanie pokoje, ul. Sienkiewicza 1, tel. 602 836 874, cena na nocleg 40 PLN.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz