piątek, 20 lipca 2012

Etap 5.


Etap 5.
Andrychy – Dzierzgowo / 24,0 km


Którędy?  
Opuszczamy Andrychy drogą asfaltową na północ. W miejscowości Łysakowo dochodzimy do kościoła i skręcamy w prawo i drogą asfaltową po 4.8 km, mijając po drodze Sokołowo, dochodzimy do gminy Grudusk. Tutaj możemy zaopatrzeć się we wszystko, czego w drodze potrzeba. Z Gruduska wychodzimy na północ przecinając drogi 544, 616 i następnie tory kolejowe. Po przejściu 3.0 km jesteśmy w miejscowości Żarnowo, które mijamy, idąc dalej drogą gruntową na północny-wschód do wsi Zawady. Przechodzimy przez wieś obok przystanku autobusowego i sklepu i po kilkudziesięciu metrach skręcamy w lewo w polną drogę, która prowadzi do lasu. Po wyjściu z lasu droga rozwidla się. Idziemy w lewo do wsi Szumsk. Dochodzimy do drogi asfaltowej i skręcamy w lewo – kilkanaście metrów wcześniej zobaczymy po lewej, w polu charakterystyczny bunkier z II wojny światowej. Od Szumska dzieli nas już tylko 1.4 km. Idziemy dalej prosto i po niecałych 2.0 km docieramy do Dzierzgowa. Po drodze mijamy charakterystyczny budynek szkoły podstawowej i figury NMP z czerwonej cegły.

Co warto?  
W Grudusku: kościół św. Piotra i Pawła z 1893 roku. W Dzierzegowie: kościół Wniebowzięcia NMP – pierwszy murowany kościół pochodzi z XVI w. Kościół w swej obecnej formie architektonicznej był konsekrowany w 1886 r.  

Gdzie przenocować?  
Jeżeli ktoś planuje nocleg w Grudusku, zdecydowanie powinien zapytać na tutejszej parafii – kś. kan. Mieczysław Leśnikowski jest niezwykle miłym i uczynnym kapłanem. Jego zdecydowanym przeciwieństwem jest proboszcz parafii Wniebowzieńca NMP w Dzierzegowie, kś. Piotr Joniak. W Dzierzgowie także parafianie nieufni oraz bardzo podejrzliwi wobec „obcych”. Z uwagi na element kryminalny, który tutaj operuje, należy unikać noclegu na łonie natury. Z tych powodów Dzierzgowo należy omijać jako miejsce noclegowe! Alternatywą może być wybranie drogi przez Kamień i Mędzyles.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz